Pergamáno

Jedná se o zdobení průsvitného pauzovacího papíru vytlačováním, vypichováním a vystřihováním. Často se také nazývá krajka z papíru. Výsledky vypadají plasticky, což vytváří speciální efekty. Tato technika vyžaduje dost trpělivosti a pečlivosti. Jakoukoliv čáru vytvoříte, již ji nelze vymazat. Vše je potřeba dopředu dobře rozmyslet. I zde lze do určité míry chyby napravovat – většinou tím, že změníte svůj záměr a vytvoříte něco trošku jiného, než jste původně plánovali. Ale to už patří k životu.

Ve středověku se používal pergamenový papír. Odtud je název techniky. V dnešní době se používá papír, který svým charakterem pravý pergamen připomíná. Bývá transparentní, což je velká výhoda při překreslování vzoru z předlohy nebo šablony. Pro pergamáno se prodává spousta nejrůznějších nástrojů, které vám práci usnadní. Ale vystačíte si i s měkkou podložkou pod myš, vypsanou propiskou, špendlíkem a manikúrou.

Potěšte se některými mými výrobky. Všechny jsou prodejné. Můžete si je koupit i v kamenné prodejně Opchůdek Klokočí, Dejvická 22, Praha 6.